Hea loodusesõber!

RMK infokiri „Elupaikade taastamine“ on jõudnud järjekorras teise numbrini. Kord kvartalis ilmuva infokirja eesmärk on tutvustada meie  looduskaitsetöid ja -objekte. Põhirõhk on sealjuures soodel ja vooluveekogudel, mis moodustavad RMK looduskaitsetöödest olulise osa ja mida kaasrahastab Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfond projektist „Liikide ja elupaikade soodsa seisundi ning maastike mitmekesisuse tagamine“.

RMK looduskaitsetöödes oli 2024. aasta lõpp tegus – valmis said olulised veerežiimitööd viiel suuremal objektil, sealhulgas Selisoos ja Jalase soodes. Nüüd, kus vett välja juhtinud kraavidel paisud peal, saab veetase tõusta ning soo looduslikult uueneda. Paraku ei näe me tulemusi üleöö, kuid mõne aja jooksul hakkab sootaimestik taastuma ja tagasi pöörduvad ka sooelupaikadele omased linnu- ja loomaliigid.

Alanud aastal on meie fookuses eelkõige uute objektide projekteerimine, et tagada looduskaitsetööde sujuv jätkumine nii sel kui ka järgmistel aastatel. Projekti juhtrühm kinnitas 2024. aasta lõpus täiendava tööobjektide nimekirja, mis sisaldab nüüd koos eelnevalt kinnitatud objektidega 23 märga elupaika ja 9 jõelist elupaika.  Taastamistööd järgivad oma loomult tsüklilist rütmi sarnaselt ehitusega – enne tegutsemist tuleb põhjalikult planeerida. Projekteerimisse on läinud ja lähevad lähiajal 10 sood. Vooluveekogude töödest on projekteerimise faasi jõudnud 4 tööobjekti.

Sel aastal keskendume senisest veel rohkem teavitustööle. Soovime inimestele selgitada, miks on looduskaitsetööd hädavajalikud ja kuidas need aitavad taastada looduslikku tasakaalu. Ka selles infokirjas jagame meediakajastusi, kus selgitame märgalade ja vooluveekogude olulisust ja näitame, kuidas me oma tööd teeme.

Loodame, et see teave annab parema arusaama meie tegevustest ja aitab kaasa ühisele eesmärgile – elurikka ja tasakaalus looduse säilitamisele.

Head lugemist!
RMK looduskaitse projektijuht Ahti Bleive 
KOKKUVÕTE | Milline oli 2024 looduskaitsetöödes?
2024 oli RMK looduskaitseosakonna jaoks tegus aasta, valmisid mitmed töömahukad objektid, millega paranesid paljude liikide elutingimused.
TÖÖOBJEKT | Selisoo tööd valmis
2024. aasta lõpus lõppes Ida-Virumaal asuva Selisoo veerežiimitööde II etapp, millega suleti kuivenduskraavid soo põhja-, lõuna- ja lääneservas.
VAATA | Telerahvas tuli sohu
Selisoos toimunud töid käis sügisel uurimas Kanal 2 keskkonnateemaline saade „Jälg“ eesotsas saatejuht Heidi Hansoga.
TÖÖOBJEKT  | Jalase maastikukaitselal tööd valmis
Taastamisalal kogupindalaga 226,2 ha suleti ligikaudu 22,7 km kraave.
PIIRI TAGANT | Tööd jagub
kolmesajaks aastaks
RMK veeökoloogid käisid vaatamas ja kogemusi hankimas, kuidas toimub vooluveekogude tervendamine Rootsis.
PIIRI TAGANT | Veelindudele uued kodud jääksoosse
RMK esindus käis tutvumas Soome jääksoode ning tegevustega, mida tehakse ja on tehtud soode taastamiseks. 
KUULA | Vabad jõed pakuvad uusi võimalusi
RMK veeökoloogide juht Sander Sandberg arutles koos teiste ekspertidega Öökulli akadeemia podcastis, kuidas ja miks vajavad abi meie veekogud 
KUULA | Kuku raadio uuris soode taastamise kohta
2. veebruaril tähistati rahvusvahelist märgalade päeva, mille eesmärk on tõsta teadlikkust märgalade tähtsusest ja vajadusest neid kaitsta. RMK rollist käis Kuku raadios rääkimas juhatuse liige Kristjan Tõnisson.
TEISED PROJEKTID JA LOODUSKAITSETÖÖD 
INFOPÄEV | Laulaste märgade metsade loodusliku veerežiimi taastamise projekti avalikustamine 
13. veebruar kell 17 Häädemeeste Seltsimajas
Pärnumaal, Massiaru külas asuvate Laulaste märgase metsade taastamistöö eesmärk on peatada soo- ja soostuvates metsades turba lagunemine ning seeläbi taastada märgadele metsadele omane taimestik ja muu elustik.  
UUES KUUES | RMK uuendas kodulehte
RMK koduleht läbis värskenduskuuri ja on nüüd paremini loetav ka nutiseadmetest. Uue ja ajakohastatud sisu sai ka looduskaitse rubriik
Infokiri kajastab Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi projekti “Liikide ja elupaikade soodsa seisundi ning maastike mitmekesisuse tagamine” tegevusi.

Tutvu RMK
andmekaitsetingimustega. Uudiskirjast loobumiseks vajuta unsubscribe 

Looduskaitse uudiskiri

Mõisa 3, Sagadi küla, 45403

Unsubscribe